Bohoslužby dne 29. 3., neděle 5. postní

Zvonění zvonu
Introit
Apoštolský pozdrav

Píseň: 442 Pane, dnešek je den chvály

Modlitba: Pane Bože, děkujeme Ti za toto zvláštní setkání ve Tvůj den. Děkujeme Ti, že jsi s námi v každé době, skloň se k naší důvěře v Tebe v tuto zkoušku. Prosíme, veď nás také, aby se dnešní Slovo dostalo i k těm, kteří nejsou na síti. Děkujeme také za to, že jsme poznali, čeho se můžeme vzdát. A třeba také lépe využít finanční prostředky. Prosíme, zmocni nás s chytrými telefony k moudrosti svědectví a s notebooky ke knize Písma Svatého. Mluv ke zdravým i nemocným, pokorně prosíme. Amen.

1. čtení: Dt 13:1-4 Všechno, co vám přikazuji, budete bedlivě dodržovat. Nic k tomu nepřidáš a nic z toho neubereš. Kdyby povstal ve tvém středu prorok nebo někdo, kdo hádá ze snů, a nabídl ti znamení nebo zázrak, i kdyby se dostavilo to znamení nebo ten zázrak, o němž ti mluvil, když říkal: „Pojďme za jinými bohy,“ které jsi neznal, „a služme jim,“ neuposlechneš slov takového proroka nebo toho, kdo hádá ze snů. To vás zkouší Hospodin, váš Bůh, aby poznal, zda milujete Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem a celou svou duší.

Píseň: 198 Pod ochranou Nejvyššího

Text kázání: Mt 7:21-23 Ne každý, kdo mi říká ‚Pane, Pane‘, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích. Mnozí mi řeknou v onen den: ‚Pane, Pane, což jsme ve tvém jménu neprorokovali a ve tvém jménu nevymítali zlé duchy a ve tvém jménu neučinili mnoho mocných činů?‘ A tehdy jim prohlásím: ‚Nikdy jsem vás neznal; jděte ode mne, kdo se dopouštíte nepravosti.‘

Kázání: Sestry a bratří,
v dnešním čtení jsme četli o Království nebeském. Svádělo by to k diskusím o tom, jaké v současné době různě svépomocných aktivit mezi dobrými lidmi máme vlastně státní zřízení, někteří by spekulovali dokonce o tom, zda je potřebujeme. Ale co je zde důležité pro Království nebeské? Pán Ježíš nám odpoví: Činit vůli jeho Otce nebeského. Ale aby to bylo ještě zajímavější, říká, že tak máme činit namísto hlasitých a okatých vyznání. I namísto debat, kdo za pultíkem v televizi má zrovna pravdu, i já jsem si to musel uvědomit. Takže směr: Otázky po Božím Království.

Pak když se ptáme, a v tomto čase asi obzvlášť, co máme dělat, máme zde z Písma odpověď činit vůli Boží, činit vůli Otcovu.

Pokusím se to vysvětlit: Činit vůli znamenalo například u služebníků v antické domácnosti plnit příkazy. Důvěryhodný služebník (otrok) mohl být pověřen třeba správou římského statku (villy) a pak prokazovat svému pánu účty. Tomu bylo tehdy celkem dobře rozumět. Je tu před námi otázka Boží vůle. Jednoduše jde říci, že Bůh je všemohoucí a jeho vůli poznávat, to je úkol na celý život, který ale stojí za to, aby byl člověk nějak v životě ukotven a neztratil se. A jak vypadá ta kotva: Starozákonní Izraelec se učil vyznání víry: Slyš, Izraeli, Hospodin Bůh náš, Hospodin jediný. Protož milovati budeš Hospodina Boha svého z celého srdce svého a z celé duše své a z celé síly své. – A Pán Ježíš k tomu potom připojil ještě další Slovo z Lv 19:18 – milovati budeš bližního svého jako sebe samého.

Takže k tomu vyznání „Pane, Pane“ tu máme dosti příkladů. Činit vůli Otcovu znamená také milovat bližního a Pán Ježíš to připomíná.

A jak se to ukazuje dnes? Záleží na tom, jestli s sebou takříkajíc neseme pravdivé, nepravdivé nebo falešné zprávy. Už ze Starého Zákona měli jasné Slovo o falešných prorocích a jak je rozpoznat, navíc bylo jasné, jak o tom mluví 5. kniha Mojžíšova, že ze Zákona Božího se nemá nic ubírat ani se nemá k němu nic přidávat. Bylo to nebezpečím právě od těch falešných proroků.

V Novém Zákoně, zde Pán Ježíš mluví naopak o tom, že dobrého srdce mohou být i jiní než ti, kteří mu říkají „Pane, Pane“, tedy jiní než ti, kteří třeba znají nazpaměť liturgii bohoslužby a písně. Je to zvláštní Slovo. Zvláštní paradox. Ale v dějinách starozákonních šlo hlavně o to, aby lidé nezapomněli na to, kdo je Hospodin, který je vyvedl z Egypta. Ve všech dobách a ve všech situacích to pochopitelně mohou zkazit ti, které Bible nazývá činitelé nepravosti - Ž 6:9 říká: Odstupte ode mne všichni činitelé nepravosti, nebo vyslyšel Hospodin hlas pláče mého. Pán Bůh prostě ve zlomových situacích ukazuje svou moc. A co je opakem, protikladem? My jsme slyšeli o činitelích nepravosti, podle Bible21 jsou to dokonce zločinci - to mohou být i ti, kteří nepřejí dobrému dílu. Nebo pak podle zkušeností první církve to mohou být i falešní proroci. A jsme dnes také u médií – dříve se hovořilo o falešných prorocích, nyní třeba o alternativních médiích nebo fake news. To si představíme my, ale v Písmu tito činitelé nepravosti přesně pojmenováni nejsou. Oproti nim jsou za příklad dáváni ti, kteří činí vůli nebeského Otce, jak nám říká Pán Ježíš v Novém Zákoně. Už je nijak dále nepojmenovává, ani neříká třeba, že by to měli být jen ortodoxní Židé. Sám přece kázal také pohanům, přesněji poutníkům řeckého původu. A tak také se k Božímu lidu (Izraele) přidávali i další lidé (nejprve zvláště řeckého a římského původu). A dnes je církev díky misii po celém světě.

Stále tu máme onu otázku činění Boží vůle – a činění nepravosti. Obojí situaci můžeme spatřovat i kolem sebe. A často vůbec nezáleží na tom, jestli se ten konkrétní člověk, řekněme, prokazuje křestním listem.

A co s tím dnes? Ti lidé kolem Pána Ježíše něco říkají, něčemu věří a Pán Ježíš o tom káže.

Jak by to vypadalo konkrétně v naší situaci dnes: Kdyby sem teď přišel Pán Ježíš, koho by pochválil? Zkoumal by u těch, kdo šijí roušky a sbírají i jinou pomoc, vyznání víry? Myslím si, že ne. Vždyť často dává sám za příklad lidi nábožensky dost neukotvené nebo ne příliš odpovídající tehdejším představám. Tím nechci říct, že by byl zbytečný ten boj za vyznání víry, třeba když čeští bratři nesli svou konfesi císaři Ferdinandovi. Jen se k těmto pokladům církve mohou přidat a také přidávají další lidé dobré vůle. Teď máme církev tak trochu na dálku a zároveň i k nám na faru přicházejí další lidé. Nebo další nám nabídli spolupráci. Kdo to je? Ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích, říká Pán Ježíš. Ukazuje se to i v této době. A Pánu Bohu za to díky.

Píseň: 452 Za dar Slova, Bože milý

Ohlášky: Vítáme domácí i hosty přičtení tohoto kázání. O všem, co se týká současné situace, budeme informovat. Rovněž tak další informace a opatření, jak se objeví v médiích, budeme zveřejňovat. Ve čtvrtek se konal Online kostel – namísto Otevřeného kostela. „Přišlo“ k nám takto 33 lidí. Budeme takto vysílat v obvyklé časy v pondělí a čtvrtek od 16 hodin.
Církevní sbírky se v současné době nekonají, proto děkujeme členům sboru za salár a ostatním přispěvatelům za jejich dary. Budete-li se chtít zapojit, všechny příspěvky můžete posílat na účet sboru, který je uveden na našich stránkách kdyne.evangnet.cz.
Prosím ty, kteří nás sledují, aby záznam, který bude za chvíli uložen na stránkách, pustili třeba na chytrých telefonech nebo počítačích svým blízkým, sousedům, dalším členům sboru a jakýmkoli dalším zájemcům. Děkuji všem, kdož dobrou radou umožnili nebo zkvalitnili tento přenos i samotné bohoslužby. A teď zvu k přímluvám a v 10 hodin je v televizi přenos ekumenických bohoslužeb, kazatelem bude br. synodní senior.

Přímluvy:
Pane, za ty nejohroženější prosíme, protože nejsou často vidět. - Pane, smiluj se.
Za vážně nemocné, zdravotníky, všechny, kteří jsou zatím bez roušek. - Pane, smiluj se.
Za malé podnikatele a za všechny, kteří nepřijímají státní dotace na televizních obrazovkách. - Pane, smiluj se.
Prosíme za ty, kteří se bojí. - Kriste, smiluj se.
Prosíme za ty, kteří se nemají kam ukrýt. - Kriste, smiluj se.
Prosíme o sílu pro všechny ty, kteří se sklánějí nad šicími stroji a šijí roušky. - Kriste, smiluj se.
Prosíme o otevřené oči proti falešným prorokům. - Kriste, smiluj se.
Prosíme i děkujeme za ty, kdo sledují i čtou tyto bohoslužby. - Pane, smiluj se.
Prosíme za jejich pokoj a klidnou mysl pro tyto dny. - Pane, smiluj se.
Prosíme i za své rodiče a prarodiče. Za ty, kteří jsou nám nyní vzdáleni fyzicky na této zemi. - Pane, smiluj se. .
M O D L I T B A  P Á N Ě

Slovo poslání: J 14:1-2

Požehnání: Zvěstuji vám požehnání: …

Závěrečná píseň: 489 Tvé požehnání