Bohoslužby 1. neděle adventní

Introit + apoštolský pozdrav: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista.

1. čtení: Da 7:1-12

Píseň: 275

Kázání: Da 7:13-28

Sestry a bratří, milí přátelé, nějaké sny, živé představy a vidění měl určitě každý z nás. Ale asi ne každý z nás by se chtěl nebo mohl stát prorokem.
Kniha Daniel je kniha prorocká, ale čteme v ní i ucelený příběh Božího lidu. Proroctví se střídají s vlastním příběhem Daniele a nejen jeho. – Koho vidí Daniel a co my z toho do adventu …? Daniel vidí Syna člověka. Tedy Toho, který přichází jako Mesiáš, to jest pomazaný, očekávaný, Spasitel. Dále Daniel vidí mytická zvířata z mocných říší. Ale vždy se s něčím konfrontujeme. S nějakou mocí a silou. Vždycky se vyskytnou takoví, kteří budou svou silou, mocí, vlivem zesměšňovat Boží lid. Vždyť do neutěšených podmínek se narodil i náš Pán. Ten je ale zároveň viděn jako Syn člověka, Spasitel, Zachránce. Ten, který skutečně „zachránil tisíce mrtvých“, a nepsalo se o tom v novinách. Píše se o tom v Bibli. A píše se tam i o tom, že nějaké mytické zvíře vede válku proti svatým Nejvyššího, proti lidu Božímu, proti církvi. A to ne nutně mocenskými prostředky. Nejedná se vždycky o nebezpečí, ale často o lhostejnost. Nikdo nám víru nezakazuje, jen lidi prostě nezajímá. Stačí zapomenout, že kostely mají vysoké stropy, a málem bychom neměli ani Vánoce, protože bychom neměli novou vyhlášku, toho takzvaného Psa. Takže my neprožíváme sice válku proti svatým Nejvyššího, ale spíše prožíváme lhostejnost vůči svatým Nejvyššího. A to neznamená nějaké stěžování, ale za chvíli se úplně stejným způsobem může zapomenout na potřebné. Když je plná charita, jdou prosit o pomoc do kostela. Pán Ježíš řekl později: „Velebím tě, Otče, Pane nebes i země, že jsi tyto věci skryl před moudrými a rozumnými, a zjevil jsi je maličkým.“ (Mt 11:25) Někdy se říká, že se církev skládá z oveček. Ale to zároveň znamená, že se neskládá z vlků. Pán Ježíš zjevil důležité věci maličkým, říká nám, že si máme uchovat radost jako děti, říká nám, že jsme děti Boží. A v dnešní době nezapomeňme, že Hospodin není Bohem zmatku, nýbrž Bohem pokoje. A tak stejně jako Izraelci se jistě setkávali s proroky Baalovými a jinými pohanskými kulty, tak i my si musíme dávat pozor na to, co čteme na internetu a třeba také, jestli je to v souladu s Božím pokojem. Četli jsme o naplnění osudů tehdejších světových říší. Ale celkovým smyslem a Boží vůlí je, aby všichni lidé nalezli pokoj. Přejme si tento Kristův pokoj. Hledejme jej ve svém srdci. Sdílejme jej.

• Víme tedy, že se nemusíme bát ani toho, kdo vypadá jako hrozivé zvíře.
• Víme, že v adventu očekáváme Syna člověka.
• Víme, že si nic nemusíme dělat z pomluv, polopravd a blbé nálady.
• Víme, že nám Pán Bůh zjevil dobré věci, jenom to chce občas si protřít oči.
A s apoštolem Janem můžeme říci: Amen, přijď, Pane Ježíši. (Zj 22:20)

Modlitba:

Ohlášky: Pravidelný program zůstává v neděli od 18 hodin a v pondělí a čtvrtek od 16 hodin. Kromě toho můžete zavolat faráři na mobil. Nabízíme objednávky: Visací kalendář, Na každý den a Evangelický kalendář. Rovněž přijímáme objednávky hesel jednoty bratrské.

Přímluvy + modlitba Páně

Slovo na cestu

Požehnání: Zvěstuji vám požehnání: …
Píseň: 233