Introit + apoštolský pozdrav: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista.
Píseň: 429
Modlitba
Čtení: Př 31:10-31
Píseň: Sv 300 Radostná
Čtení: Kaz 4:17 Dej si pozor na každý krok, když jdeš do Božího domu. Pohotovější buď k slyšení než k přinášení obětí jak hlupáci; ti ani nevědí, že činí něco zlého.
Píseň: 161
Kázání: Sk 1:13-14 Když přišli do města, vystoupili do horní místnosti domu, kde pobývali. Byli to Petr, Jan, Jakub, Ondřej, Filip a Tomáš, Bartoloměj a Matouš, Jakub Alfeův, Šimon Zélóta a Juda Jakubův. Ti všichni se svorně a vytrvale modlili spolu se ženami, s Marií, matkou Ježíšovou, a s jeho bratry.
O Panně Marii moc často nekážeme, své místo si v evangelických tradicích – a musíme říci bohužel – většinou odbyde v průběhu vánočních svátků a pak někdy o Velikonocích, pokud zrovna máme text z Jana, kde Pán Ježíš z kříže svěřuje Marii svému milovanému učedníkovi. O tom, že Maria pak tvořila i počátek prvotní církve, jsem snad kázání neslyšel. A tak se můžeme podívat na to, čím nás Maria může inspirovat.
Bratři katolíci slaví v těchto dnech mariánský svátek, který sice je (od vyhlášení dogmatu papežem) jen 70 let starý, ale vychází z předchozí významné západní tradice o nanebevzetí Panny Marie. Bratři pravoslavní v obdobný svátek slaví tzv. Zesnutí přesvaté Bohorodice. Ale všichni, myslím, se můžeme na Marii podívat i jinak: Bratr profesor Tomáš Halík říká, že Maria (ještě než se Pán Ježíš narodil) zpívá revoluční píseň – ten takzvaný Magnificat o tom, jak Pán Bůh zvítězil: Velebí má duše Hospodina, (…) vladaře svrhl s trůnu a ponížené povýšil, hladové nasytil dobrými věcmi, bohaté poslal pryč s prázdnou, ujal se svého služebníka Izraele a pamatoval na své milosrdenství …
A tak lze na Marii nahlížet jako na tu, která připravuje (s Janem Křtitelem) cestu Pánu Ježíši, i když ne vždy mu rozuměla, jak o tom máme v Bibli zmínky.
Přijímá Boží úkol, když ji navštíví archanděl Gabriel. A známe i její oslavnou a vlastně velice skromnou píseň, známou jako takzvané Mariino kantikum, jak jsme je citovali před chvílí. To všechno najdeme v první kapitole Lukášova evangelia. Pak o Ježíšově dětství máme pramálo biblických slov, ale všude tam tak nějak tiše vystupuje Maria. Pak čteme o svatbě v Káni, kde se zdá ze slov Pána Ježíše, že žádá něco nemožného, ale pak posílá učedníky za Ježíšem (mám na mysli situaci, kdy na oslavě došlo víno). Věřila Maria Ježíšovu poslání? Nevíme. Stejně tak na něj čeká s jeho bratry, když kázal, a Pán Ježíš se ptá: „Kdo je má matka, kdo jsou mí bratři?“ A zase dlouho nic nevíme. Pak se Maria objevuje pod křížem; jak prožívala celé pašije, velikonoční události, a kde? Také nevíme. Střih, vzkříšení, a Maria nikde. Nikde nečteme, že by se jí Pán Ježíš zjevil. Až potom, o několik let později, se najednou objevuje v Jeruzalémě, v prvním křesťanském sboru, kde je zmíněna ve společnosti učedníků a asi s nimi slaví bohoslužbu s večeří Páně.
Čím nám může být Panna Maria příkladem? Určitě tím, že byla člověk jako my. A i tím, že i když byla v bezprostřední blízkosti Pána Ježíše, také některým věcem nerozuměla nebo je chápala postupně, čteme, že mnohá i slova proroctví „uchovávala ve svém srdci a uvažovala o nich“. A to je, myslím, dobrý příklad poznání Boží vůle. Taky umí učedníky poslat za Pánem Ježíšem. To je třeba příklad pro svědectví. A i když v Bibli samotné je dokladů málo, v důležitých okamžicích se objevuje, až potom stojí pod křížem, prožívá s námi i Velikonoce a nakonec se objevuje ve sboru první církve. Příběh Pána Ježíše tak nekončí ani pro jeho nejbližší. A my tak můžeme budovat náš sbor také, i když je to dva tisíce let od událostí v Novém Zákoně. A spolu s milovaným učedníkem, apoštolem Janem, i s Marií můžeme být posíleni svědectvím: Co bylo od počátku, co jsme slyšeli, co jsme na vlastní oči viděli, na co jsme hleděli a čeho se naše ruce dotýkaly, to zvěstujeme: Slovo života. (1J 1:1)
Modleme se.
Pane Ježíši, spolu s Pannou Marií a učedníky a proroky k Tobě přicházíme a přiznáváme, že vidíme a rozumíme jen částečně. Dej nám rozumět příkladu svědectví. Abychom si uměli vážit i dalších svědků víry, třeba těch, kteří stavěli či rozšiřovali tento sbor a kostel. Buď, prosíme, s námi, když jsme na cestě k Tobě, abychom učinili, co od Tebe uslyšíme. Amen.
Píseň: 409
Přímluvy: (Prosíme tě, vyslyš nás)
M O D L I T B A P Á N Ě
Slovo poslání
Požehnání: Zvěstuji vám požehnání: …
Závěrečná píseň: 355